Tuesday, February 18, 2014

Zemětřesení, lachtani a tučňáci

Čím více jsme na jihu, tím více se setkáváme se zvířaty, která v lesích okolo Brna jen tak nepotkáte.

Nejotravnějším zástupcem novozélanské fauny je malinkatá muška sandfly (česky pakomárek), která vypadá jako octomilka (anglicky fruit fly), ale namísto zkvašeného ovoce se živí lidskou krví. Jejím charakteristickým znakem je fakt, že útočí v hejnech větších než je malé množství. Jejich schopnost vycítit člověčinu je obdivuhodná. Proto při kempování se každá cesta ze stanu sestává ze tří částí - cesta ze stanu, cesta do stanu a vyvraždění populace sandflies, které se mezitím stihli ve stanu zabydlet.

Kaikorua

Dalším, podstatně sympatičtějším, obyvatelem jižního ostrova jsou lachtani. Jejich životní styl mě fascinuje. Celý den se vyvalují na pláži a občas si jdou zaplavat. Tučňáci se narozdíl od nich musí starat o svá tučňátačata a zbytek dne trpělivě pózují fotografujícím turistům.

Vzácní Žlutoocí tučňáci poblíž Moeraki village
Tučňáčata


Zemětřesení v Christchurch

v roce 2010 a 2011 postihlo město, kde právě bydlíme, ničivé zemětřesení. Stěstí v neštěstí měli místní majitelé "papírových" domů, kterých je tu většina a které zřejmě snáší zemětřesení relativně dobře. Škody jsou i po skoro třech letech nejvíce patrné v centru města, kde je většina výškových budov srovnána se zemí, nebo uzavřena.

Katedrála


No comments:

Post a Comment